Polesie Wołyńskie * Волинське Полісся
ЛОТ "Пошук" uahistory Vesna
RSS
poniedziałek, 17 lipca 2006
Litewscy pielgrzymi odwiedzili Lubieszów

LITEWSCY   PIELGRZYMI

ODWIEDZILI   LUBIESZÓW

PÓŁROCZNA   PIELGRZYMKA

Dnia 3 czerwca 2006 roku mieszkańcy i parafianie Lubieszowa witali pielgrzymów z Litwy. Ta piesza wędrówka pielgrzymów z Krzyżem od Góry Krzyży, która znajduje się pod miasteczkiem Šiluva (Szydłów) na Litwie, do Góry Golgota w Jerozolimie, poświęcona jest uproszeniu Bożego Miłosierdziu dla siebie i całego świata. Podczas całej drogi pielgrzymi modlili się o odpuszczenie grzechów, o pojednanie chrześcijan i o pokój na całym świecie. Modląc się z Matką Bożą Bolesną, w myślach i duszach powtarzając drogę Jezusa Chrystusa na Golgotę, rozmyślali nad jego zbawczym cierpieniem.
Dnia 5 maja 2006 roku z Góry Krzyży (Litwa) kilkadziesiąt ludzi z różnych zakątków Litwy zebrało się i wyruszyło w półroczną drogę, która ma się zakończyć 2 października 2006 roku. Ich szlak przechodzi przez ziemie Białorusi, Ukrainy, Węgier, Austrii, Włoch i  Izraela.
W Europie jest 40 dróg Matki Bożej Bolesnej. Jedna z nich przechodzi przez nasze ziemie i została wybrana przez pielgrzymów. Cała odległość jaką pokonają pielgrzymi wyniesie 4400 km. Dzienny etap stanowi ok. 25-30 km. Podczas całej drogi pielgrzymi niosą Krzyż Ukrzyżowania Jezusa Chrystusa o wadze 60 kg. Towarzyszą im dwie figurki. Jedna – Serce Jezusa, druga – Rosa Mistyca. W kolumnie niesione są trzy flagi: Watykanu, państwa przez które aktualnie przechodzą pielgrzymi i Litwy.
Dnia 3 czerwca pątnicy przybyli do Lubieszowa. Z pielgrzymami przyszli spotkać się parafianie z kościoła pw. Świętych Cyryla i Metodego, miejscowi mieszkańcy, proboszcz kościoła lubieszowskiego ks. Andrzej Kwiczala. Przyjechał także na spotkanie Jego Ekscelencja Ks. Biskup Marcjan Trofimiak. Po Mszy św. w kościele pielgrzymi udali się do domów miejscowych mieszkańców na krótki odpoczynek.
W niedzielę 4 czerwca o godz. 8.00 odbyła się Msza św. którą odprawili ks. Andrzej Kwiczala i ks. Kazimiras Abressa z Litwy.
Pół roku w modlitwach i dziękczynieniu Bogu oraz pokucie ci ludzie będą nieść Krzyż jako ofiarę za swoje rodziny, za swój kraj, za wszystkie państwa przez które będzie iść ta rodzina Krzyża, za Europę, za inne kontynenty, za wszystkich cierpiących, zagubionych, zastraszonych, za wszystkich grzeszników.
Na Górze Golgoty będą prosić Boga o przebaczenie:
– za zbezczeszczenie Najświętszego Sakramentu Eucharystii, za brak szacunku dla Trójcy Świętej, dla Najświętszej Maryi Panny i całego Kościoła Świętego; 
– za brak szacunku i okrucieństwo względem bliźniego;
– za rodziny i niewierność małżeńską;
– za nienarodzone życia;
– za szkodliwe nałogi i uzależnienia.
Przez to wszystko chcą zbliżać się do świętości, uczyć się dziękować, cierpieć, przebaczać, radować się, przygotowywać się do wykonywania woli Bożej, wielbić Pana Boga całym swoim życiem. O godz. 10.00 pielgrzymi opuścili Lubieszów. Życzymy im szczęśliwej drogi.

Wiktor Chomicz

P.S.
Miałem szczęście nieść Krzyż od kościoła w Lubieszowie aż poza miasto – ponad 3 km. Przez kilka dni odczuwałem jakieś niezrozumiałe duchowe uniesienie, rozumiejąc że stałem się uczestnikiem wydarzenia, które zdarza się raz w życiu. Krzyż ten, który trzymałem w swoich rękach dojdzie do Świętego Miejsca – Góry Golgoty.

Z ukraińskiego przełożyła
Łucja Zalewska

[„Wołanie z Wołynia” nr 3 (70) z maja-czerwca 2006 r., s. 7-8.]

[Tekst znajduje się także na stronie:
“Dziennik pisany nad Horyniem”
http://ostrog.blox.pl/html]

08:51, kovaliv
Link Dodaj komentarz »